НЧ”Димчо Дебелянов-1960” чества 100-годишнината от гибелта на патрона си

 

1 d 120516Видни интелектуалци, политици, патриотични организации и ора на перото станаха партньори на читалището

Миглена Китанова, организатор на честванията

СБЖ, Отечественият съюз, Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, председателят на ПЕС Сергей Станишев са сред радетелите на българщината.

През 2016г. отбелязваме 100-годишнината от гибелта на големия български поет Димчо Дебелянов, патрон на софийското читалище „Димчо Дебелянов-1960”. С много ентусиазъм и любов председателят на читалището доц.д-р Иван Митев, настоятелството и работещите в него подеха инициатива да отбележат юбилея, като организират през настоящата година тематични събития в столицата. Поканени са поети, преподаватели, историци, писатели, учени, хора на изкуството, патриотични организации, заявили желанието си да бъдат част от честванията.

На специална пресконференция в Съюза на българските журналисти бе дадено началото на честванията на автора на шедьовъра „Да се завърнеш...”

Благодарим на нашите партньори за подкрепата от Съюза на българските журналисти в лицето на председателя Снежана Тодорова, на главния редактор Станислава Пекова и Красимир Пеков от сп.”Черно и бяло”, на приятелите от в.”Дума”, на главния редактор и председател на в.”Нова Зора” Минчо Минчев, на Националното сдружение на стенографите, машинописците и компютърните оператори в лицето на председателя Карамфил Матев, на Национална библиотека Св.св. „Кирил и Методий” на директора проф. Боряна Христова, на работещите в Парламентарната библиотека, на ръководството на Дирекция на музеите – гр.Копривщица в лицето на Искра Шипева и уредника на къщата –музей Дойчо Иванов, на председателя на Отечествения съюз Симеон Симеонов, на председателя на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва в лицето на председателя ген-лейт. Стоян Топалов и на неговия заместник Чавдар Петров, на председателя на Съюза на народните читалища Николай Дойнов.

Към честванията се отзоваха институции и личности, които заявиха съпричастност към делото и творчеството на Дебелянов. Благодарим на председателя на ПЕС Сергей Станишев за неговата готовност към нашата инициатива, на народния представител Валери Жаблянов, благодарим на председателя на Комисията по образованието и науката в 43-то НС Милена Дамянова, на д-р Валери Кацунов-директор на Научния архив към БАН, на директора на Студентско радио „Алма Матер” Таня Симеонова, на читалищата, обществениците и отдадените на родните ценности. От името на настоятелството на читалището изказваме благодарност на преподавателят с голямо сърце от 31-во СУЧЕМ „Ив.Вазов” Паола Колева и на колегата й историка Тодор Пенев, който предостави за юбилейната изложба сп.”Златорог” и „Съвременна мисъл” от началото на 19век. Сърдечни благодарности от името на читалището и обществеността към Маргарите Добрева-собственик на хлебозавод „Елиаз“ за вкусните козунаци, които дари благотворително. За щедростта и нейната отзивчивост.

НЧ” Д.Дебелянов-1960” отвори широко врати за честване на своя патрон с представяне на мултимедийна презентация за житейския път, творчеството и подвига на поета. В отделен кът на залата бяха представени копия от издания, архивни материали, уникални документи от началото на миналия век, богата фотографска изложба, предоставена ни от къщата –музей на Дебелянов от Копривщица, писма и кореспонденция, отразяващи творческия път на Дебелянов. Присъстващите можаха да се докоснат до издания с историческа стойност, които разкриват съвършенството и човешката величавост на поручик Дебелянов. В читалището бяха представени юбилейни табла, посветени на поета.

Специално слово за поета изнесе литературния изследовател, журналист и автор на редица текстове, собственика на издателство „Персей” Пламен Тотев. Той отвори страницата на личната драма и любовта на Дебелянов към близко до сърцето му любими. Съвършено непознати, любопитни факти и случки от живота на Дебелянов като парламентарен стенограф, публиката научи от председателя на Националното сдружение на стенографите, машинописците и компютърните оператори Карамфил Матев.

Веднага след това възпитаниците на читалището поднесоха литературно-музикална програма. Бурните аплодисменти бяха за младите пианисти от школата по пиано с ръководител Светла Янъкова, за талатливите певци от школата по поп и рок пеене с ръководител Росица Йорданова, както и за вълнуващия рецитал посветен на Дебелянов.

Юбилейната програма продължи с интересни случки, разказани от Дойчо Иванов за гибелта и саможертвата на Дебелянов на 2-ри октомври 1916г, въпреки хуманизма и омразата на поета към войната. Той подчерта високата образованост, интелект и познание на Дебелянов, както и респектиращото му присъствие в писателските среди.

Димчо намирасвоята среда и приятели сред т.н. “бохеми” – млади интелектуалци, за които служенето на “чистото изкуство”, на поезията и музите е смисъл и съдържание на живота им, тяхна свещена мисия. Димчови другари са Димитър Подвързачов, Георги Райчев, Николай Лилиев, Константин Константинов, Людмил Стоянов, Йордан Мечкаров, Георги Машев, Тихомир Геров, Георги Михайлов, Коста Кнауер, Йордан Йовков, Николай Райнов, Гьончо Белев, Теодор Траянов, Гео Милев и други ощевидни интелектуалци – поети, журналисти, преводачи, художници, артисти.

Дойчо Иванов информира,че родната къща на Димчо Дебелянов е възстановена през 1957-1958 г. и е открита за музей на 5 октомври 1958 г.

Всяка година в средата на август Димчовите приятели и почитатели се събират в тихия двор за Дебеляновите поетични вечери, на които се връчва и Национална литературна награда “Димчо Дебелянов”. Тук се провеждат и открити уроци, изнасят се концерти и премиери на книги, срещи на поети и литератори, семинари и други литературни и културни мероприятия.

Гост на честването в НЧ”Д.Дебелянов” бе и Георги Н.Киров, който е първият носител на Националната литературна награда „Д.Дебелянов”, автор на редица стихотворения посветени на поета. С искреност и любов той подчерта, че е създадено общество на Дебеляновите поети, с автори дори от Англия и САЩ. Георги Киров похвали организаторите на мероприятието, които според думите му „отсрамили” културните институции у нас.

С много плам и талант Владимир Илиев от клуб”Пегас” рецитира и изпя любими произведения на Христо Ботев и Дебелянов, което приповдигна духа и усещането за городст.

Сред скъпите гости и приятели на читалището ни бе поета с китара Славимир Генчев-журналист, преподавател и автор на текстове посветени на български творци. Със страст и вдъхновение Генчев представи своя песен в памет на Дебелянов.

Дългогодишният ръководител на Български исторически архив към Националната библиотека „Св.Св.Кирил и Методий” д-р Милкана Бошнакова запозна присъстващите с исторически факти свързващи живота и творчеството на Яворов и Дебелянов.

В последните години от живота на Пейо Яворов те са близки познати и иначе скъпият на похвали чирпанлия дава своята висока оценка и насърчение за стиховете на младия копривщенин: „Това момче от Копривщица ще надмине всинца ни. Напоследък ми чете едни прелестни стихотворения!...“.

В края на вечерта, посветена на Дебелянов гостите продължиха да обсъждат за миналото, но и за настоящето. За това как ще продължат паметните чествания на велики наши сънародници.

А нашете събития в памет на Дебелянов не спират до тук. Предстои гостуване на възпитаници на читалището в къщата-музей на поета в Копривщица и участие на Дебеляновите празници. През октомври в Централния военен клуб се предвижда богата програма.

Лектория с историци, поети и писатели, хора на изкуството, рецитал-спектакъл и музикални изпълнения с участието на възпитаници на читалището, ученици, артисти, представяне на копия от архивни материали и фотографии с историческа стойност, връчване на награди и плакети по повод на юбилея.

2 d 120516

3 d 120516

4 d 120516

5 d 120516